středa 20. listopadu 2013

Dan Brown

Dan Brown je můj bezkonkurenčně nejoblíbenější autor, a proto vám musím napsat recenzi o jeho knihách, i když jsem vám naposledy slíbila článek o Černém domě od Stephena Kinga a Petera Strauba. Slibuji, že ten přijde příště. :)
Daniel Brown je brilantní spisovatel  a podle mě jeden z největších literárních osobností své doby.

Svou tvorbu odstartoval dílem Digitální pevnost, jehož děj se točí okolo Národního úřadu pro bezpečnost  a nerozluštitelného kódu. Skvělá kniha, vřele doporučuji. Fanoušky Browna ale musím varovat, že se od jeho ostatní tvorby poněkud žánrově liší .


Andělé a démoni. Pod tímto názvem si spousta lidí vybaví stejnojmenný film natočený právě podle této předlohy. Hlavní postavou je profesor Robert Langdon, který se pak objevuje i v ostatních Brownových dílech. V tomto díle vystupuje především jako zkušený symbolog, který čtenáře udivuje svou inteligencí, myšlenkovými pochody a především neuvěřitelnými myšlenkovými asociacemi, kterých je schopný. I v této knize, tak jako v ostatních, mu dělá doprovod krásná žena. Tentokrát je to fyzička Vittoria, která mu pomáhá zachránit Vatikán před zkázou z rukou údajných Iluminátů. Napínavý děj, historická fakta, která nejsou příliš známá a nečekaný konec, to všechno najdete v knize Andělé a démoni.
Šifra mistra Leonarda je jeho vrcholné dílo, alespoň z dosavadní tvorby. Také dostálo filmového zpracování, kde Roberta Langdona hraje opět Tom Hanks, který se podle mě na tuto roli dokonale hodí. Tentokrát je Robert Langdon nařčen z vraždy. Spolu se Sophií, vnučkou oběti, která jako jediná věří, že je nevinný, vyšetřují vraždu, nebo se spíše vydávají po stopách, které jí zanechal dědeček před svou smrtí. K jejich velkému překvapení se tato posmrtná zpráva týká samotného Svatého grálu. Pokud vás tohle nepřesvědčilo, že tato kniha stojí za to, uvědomte si, že se jedná podle všeho o největší bestseller 21.století! Prodalo se přes 80 miliónů výtisků!

Ztracený symbol je třetí kniha s Robertem Langdonem. Děj se ale tentokrát přemístil do hlavního města USA, Washingtonu D.C. Jako obvykle je do hlavní zápletky zapletena další z jeho oblíbených sekt, společenství a všelijakých podivných spolků, které jsou většinou zahalené v  mlze konspiračních teorií. Tentokrát jde o bratrstvo zednářů a jejich tajemství tzv. 33. stupně. Jeho partnerkou je tentokrát Katherine Solomonová. Na konci je opět typický Brownův nečekaný zvrat, který tady v zájmu čtenářů nebudu prozrazovat.

Pavučina lží je jedna z jeho prvních knih, kterou jsem ještě ale bohužel nečetla. Rozhodně se na to chystám, mám to na svém předlouhém Must Read seznamu.
Přednost ale má Inferno, což je Brownova nejnověji vydaná kniha. Vyšla u nás v létě 2013 a zatím jsem na ni slyšela spoustu kritiky. Ale pořád si říkám, že i špatná kniha od Browna je pořád skvělá kniha. Takže se nevzdávám a čekám až se Inferno dostane i k nám do knihovny.