pátek 1. listopadu 2013

This is Halloween

Když je ten Halloween, tak si rovnou zrecenzujeme nějakou pěknou knížku. Jako první mě ve spojení s Halloweenem napadlo zrecenzovat Kladivo na čarodějnice od Václava Kaplického, což je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Stejně tak jako byl původně Halloween, tato knížka je nepopiratelně spjata s čarodějnicemi. Dokonce je pěkně děsivá a kolikrát až neuvěřitelně, obzvlášť proto, že se nejedná o žádnou fikci.
Kniha popisuje, jak asi všichni co ji četli vědí, skutečný příběh z oblasti Šumperka, který se odehrál v sedmnáctém století, kdy u nás začaly jedny z malá čarodějnických procesů co na tomto území proběhly. Říkám z mála, ne proto, že bych si myslela, že 200 mrtvých nevinných lidí je málo, ale proto, že ve světovém měřítku tohle číslo nějak zaniká.
Četla jsem tuhle knihu v rámci povinné četby a nikdy jsem toho výběru nelitovala a nebudu. Příběh je strhující a napínavý. Taky jsem se z toho dost poučila v oblasti tortury a jejích odporných metod. A rozhodně jsem získala další nezvratný důkaz o tom, že lidi jsou ve své podstatě bestie. A největší bestie jsou bohužel většinou ty, které kážou o morálce a etice.
Pro ty z vás, co byste plánovali si knihu přečíst, nemůžu nic, než vám jí vřele doporučit. A stejně tak, pro fanoušky filmu- nejlépe černobílého- doporučuji film Kladivo na čarodějnice od Otakara Vávry. Hraje tam dokonce Josef Kemr, což je nepopiratelně skvělý herec.


                                         Ještě na závěr nějakou mojí oblíbenou halloweenskou písničku:
http://www.youtube.com/watch?v=jU6iP0WLsU8