čtvrtek 2. ledna 2014

Dante Alighieri: La Divina Commedia

Po přečtení Brownova Inferna jsem se odhodlala k zapůjčení Dantovy Božské komedie. Ta se skládá ze tří částí: Peklo, Očistec a Ráj. Dantovo zobrazení pekla i ráje nadmíru ovlivnilo i jeho křesťanské pojetí. Nemluvě o tom kolik umělců, ať už malířů či sochařů, ztvárnilo Dantovo peklo podle sebe.
Hlavním hrdinou je sám Dante, který narazí na svou básnickou modlu, Vergilia, který ho povede skrze peklo a očistec až do ráje, kde na něj čeká jeho celoživotní láska Beatrice. Společně prochází devíti kruhy pekla. Každý z kruhů je určen jiným hříšníkům. Například v šestém kruhu pekla jsou kacíři, kteří hoří v hrobech. V tzv. předpeklí je dokonce i sám Vergilius, protože nebyl pokřtěn. Spolu s ním tam je např. Platon, Sokrates, Thales a Empedokles.
Po tom, co Dante s Vergiliem vyšplhají po Luciferově pupku, se ocitnou v očistci. Před hranicí ráje ale musí Vergilius Danteho opustit, protože tam jako pohan nesmí vstoupit. Dante opláče jeho odchod, ale vzápětí se setká se svou láskou Beatricí. Pasáž, ve které popisuje jejich setkání, je úžasně dojemná. Dante je do Beatrice celý zblázněný a neustále popisuje její nadpozemskou krásu. V knize Beatrice zastupuje symbol krásy a dokonalosti.Ukázka:
Po příkrém výstupu; hle: stojí před bránou pekla. Dokonce je nad ní nápis:
MNOU VCHÁZÍ SE DO TRÝZNIVÉHO MĚSTA,
MNOU VCHÁZÍ SE DO VĚČNÉ BOLESTI,
MNOU VCHÁZÍ SE K TĚM, JEŽ BŮH VĚČNĚ TRESTÁ.
MNOU DAL PÁN PRŮCHOD SPRAVEDLNOSTI,
JSEM Z BOŽÍ MOCI, DÍLEM LÁSKY JDETE,
JSEM SKLENUTA NEJVYŠŠÍ MOUDROSTÍ. 
PATŘÍM K TĚM VĚCEM, KTERÉ V TOMTO SVĚTĚ
JSOU OD VĚKŮ. A NAVŽDY POTRVÁM.
ZANECHTE NADĚJE, KDO VSTUPUJETE.Botticelli: Mappa dell'inferno (Mapa pekla)

Žádné komentáře:

Okomentovat