sobota 25. ledna 2014

Emily Brontë: Wurthering Heights

1, Základní informace o literárním díle
Autor: Emily Brontëová
Název: Na Větrné hůrce
Literární směr: Anglický romantismus
Žánr:Román
První vydání: 1847

2,Struktura literárního díla
A-Vrstva tématická
Hlavní téma: Příběh pana Heathcliffa, který se snaží pomstít svým nepřátelům i po jejich smrti.
Vedlejší téma:Příběh další generace(Katka Lintonová, Hareton, Linton)
Charakteristika místa: Na samotě uprostřed skotských vřesovišť a mokřin. (V Drozdově a na Větrné hůrce+ Thrushcross grange)
Charakteristika doby: Přelom 18. A 19. Století. Období vlády královny Viktorie. 19.století je doba průmyslové revoluce.
Hlavní postava: Heathcliff je tyran a samotář. Jeho cílem je pomsta. 
Vedlejší postavy: Katka Lintonová je sobecká, domýšlivá, rozmazlená. 


 B-Vrstva kompoziční
Expozice: Roku 1801 se pak Lockwood ubytuje na Větrné hůrce a poznává svého domácího pana Heatcliffa. Nakonec ale z domu odchází s přesvědčením, že pan Heatcliff i ostatní obyvatelé Hůrky jsou blázni a ubytuje se v Drozdově. Tam se spřátelí s hospodyní, paní Elenou Deanovou, která mu po dobu jeho nemoci vypravuje příběh o obyvatelích Hůrky.
Zápletka: Paní Deanová byla hospodyní na Hůrce od doby, kdy zde byl hospodářem pak Hindley Earnshaw. Byl to milý pán, který se jednou ujal malého cikáněte bez domova, Dal mu tehdy jméno Heatcliff a nedal na něj dopustit. Dokonce všechny neplechy sváděl na svou dceru Kateřinu, která byla zároveň Heatcliffovou dobrou kamarádkou. Kateřina a Heatcliff se zamilují, ale z povinnosti se Kateřina vdá za vzdělaného Lintona. 
Kolize: Heatcliff se stále Kateřině plete do života. Pro oba jsou to opravdová muka, když nemohou být spolu. Kateřina pak začíná blouznit a umírá. Před smrtí ale porodí dceru, kterou její muž pojmenuje Katka. Heatcliff slibuje pomstu všem, kteří jsou podle něho strůjci jeho neštěstí. Jeho hlavními nepřáteli jsou Linton a Hindley Earnshaw. 
Krize: Heatcliff se ožení s Lintonovou sestrou Isabelou. Když Isabela zjistí, jaký doopravdy je, tak od něj prchá. Později umírá a zanechává po sobě syna.
Tou dobou žije Heatcliff jako hospodář na Větrné hůrce spolu s Haretonem (Hindleyho syn), kterého absolutně zanedbává ve všech směrech, aby se pomstil v té době již mrtvému Hindleymu. Z Haretona se stává hrubý negramota. 
Peripetie: Když Heatcliff zjistí, že má syna, naplánoval si dokonalou pomstu. Chtěl Lintonovu dceru Katku provdat za svého syna a pak po jeho smrti shrábnout Katčino dědictví. Nakonec se mu to skutečně povede. Linton umírá a Heatcliff získá dědictví. 
Zakončení: Pan Heatcliff začíná blouznit a nakonec umírá. Je pochová vedle své životní lásky. 
Katka Lintonová se provdá za Haretona Earnshawa, kterého proměnila ve vzdělaného člověka. Stěhují se i s paní Deanovou do Drozdova. 

3,Jazyk a styl uměleckého díla
Dílo je psané v ich-formě formou deníku. Obsahuje popisy krajiny vřesovišť. Objevují se tam anglické míry (míle, pinty, yardy), charakteristiky osob a jejich povah. Zabývá se hříchy a morálními normami. Jazyk je spisovný. Dílo je členěno do kapitol a odstavců. Autorka dává přednost rozsáhlejším souvětím. Objevují se zde prvky retrospektivy při vyprávění paní Deanové.

4,Myšlenka díla
Zabývá se motivy lidského chování, pak také konkrétně pomstou a jejími možnými důsledky. Taky zachycuje věrně reakce lidí na stresové a zátěžové situace. A poukazuje na etické otázky. 

 Pozn. 
  • Autorka musela ve své době publikovat pod mužským pseudonymem. Napsala jediný úspěšný román Na Větrné hůrce (v originále Wurthering heights).
  • Dílo bylo několikrát zfilmováno. Naposled roku 2011, ale nejznámější je verze z roku 1992, kde hraje například Juliette Binoche nebo Ralph Fiennes.


Wurthering heights family tree

    Žádné komentáře:

    Okomentovat