úterý 21. ledna 2014

Válka za bílého dne, Peter V. Brett

The Daylight War je třetí a nejnovější díl démonského cyklu od Petera V. Bretta. Celkem má mít pět dílů a zanedlouho bychom se měli dočkat i filmového zpracování prvního dílu: The Painted Man neboli v češtině Tetovaný.
Peter V. Brett vytvořil unikátní svět, kde jadrnci (démoni) každou noc povstávají ze zemského jádra a zabíjejí a požírají lidi. Ti se jim nebrání, protože si myslí, že jadrnci se nedají zabít, a tak se jen schovávají za magickými chranami.
 Hlavním hrdinou je Arlen, který jako malý chlapec po smrti své matky uteče z domu vstříc noci, přežívá v divočině a živí se jako posel. Po pár letech objeví v poušti  zapomenuté město Anocha Slunce a v něm ztracené bojové chrany, které umožňují zabíjet jadrnce. V průběhu tří knih nám tento malý chlapec před očima vyroste v muže, který je všemi považován za Osvoboditele, který má lid sjednotit a pomoci jim porazit jadrnce v největší rozhodující bitvě a navrátit tak lidem dávno ztracenou svobodu.
Arlen díky svému potetovanému tělu neustále objevuje nové schopnosti a narůstá jeho moc.
Další z hlavních postav je mladá Leesha, která se vyučí kořenářkou a její osud se zkříží s Tetovaným. K nim se přidá ještě Rojer, což je žonglér, který se naučil před jadrnci ubránit hraním na housle. Jeho hudba je hypnotizuje a on je díky tomu dokáže snadno ovládat jako loutky.
Všichni tři spolu bojují bok po boku v bitvě o Drvoštěpskou kotlinu. Po té se jejich cesty na chvíli rozejdou.

Druhá kniha, The Desert Spear, pojednává převážně o oblasti Krasie, což je naprosto odlišná kultura. Ženy se tam zahalují, muži v noci bojují s jadrnci a mají tam zavedený zvláštní kastovní systém. Hlavní postavou je Jardir, který má být  podle všeho předurčen, aby se stal Osvoboditelem. K tomu, aby se jeho osud naplnil, mu dopomáhá jeho první žena a Dživa Ka, Inevera. Jejich cílem je sjednotit všechna města před nadcházející bitvou, a to tak, že si Jardir najde ženu z každého kmene. Jednou z jeho manželek se má stát i Leesha.
Tetovaný a Jardir jsou zapřísáhlí nepřátelé, přestože dříve byli jako bratři. Jardir totiž okradl Tetovaného o bojové chrany a na radu své ženy ho nechal v poušti zemřít. Tetovaný ale přežil a Jardirovi zradu nikdy neodpustil.

A tím se konečně dostáváme k třetímu dílu, který, jak už jeho název napovídá, se týká převážně nadcházející války mezi lidmi a jadrnci, která se má odehrát při Ubývání/Novoluní. Jako první se ale musí všechny města naučit spolupracovat a to není lehké, když jsou na světě dva Osvoboditelé a krasijci dobývají města násilím.

V osobních životech hlavních postav dochází také k velkým změnám. Tetovaný nachází svojí spřízněnou duši (z čehož vážně nejsem nadšená, protože fandím jednoznačně Arlenovi a Leeshe :D), Leesha musí nést následky za svůj románek s Jardirem a Rojer se ožení hned se dvěma ženami. Ale kdo nakonec bude ten pravý Osvoboditel na to si musíme ještě počkat, i když to je po konci třetí knihy docela jasné, ale nechci dělat předčasné závěry, protože je možné, že na začátku čtvrtého dílu bude zase všechno jinak, než se zdá. Každopádně se nemůžu dočkat pokračování!


Čtvrtý díl nese prozatímní název The Skull Throne a malé povídání o něm najdete zde na autorových oficiálních webových stránkách:

Žádné komentáře:

Okomentovat