pondělí 3. března 2014

André Wiesler: Kroniky Hagena von Stein


Jeden z nejlepších fantasy příběhů co jsem kdy četla! Originální a hororové, takové jsou knihy André Wieslera. Rozhodně to ale není čtení pro "třasořitky". Některé scény jsou vážně drastické. Obzvlášť u té s tím dítětem (ti, kdo četli, budou určitě vědět, co tím myslím) se mi žaludek obrátil tak o tři sta šedesát stupňů. Na druhou stranu si tím autor vysloužil mojí přízeň, protože je to vážně příjemná změna po těch desítkách autorů, kteří si myslí, jak nemají skvělou konstrukční fantazii, a přitom jen vykrádají příběhy druhých jako je Tolkien, Rowlingová, George R.R.Martin atp.


Příběh je zasazen do období patnáctého století, období inkvizice a drtivé morové nákazy. Hlavním hrdinou je Hagen von Stein, který je členem rytířského řádu. Je mladý, poměrně bohatý a oblíbený, ale jeho rod má tajemství. Hagen zdědil strašlivé prokletí. Ale i přes jeho neutuchající touhu zabíjet každého na potkání, to je člověk s
hodnotami na pravém místě (vážně komická věta, zní to jako: ano, sice zabíjel chladnokrevně lidi, ale vždycky jim pak dal na hrob kytičku).
Několikrát se přesvědčíme o tom, že Hagen dokáže i hluboce milovat a vyvinout obrovské úsilí, aby své milované ochránil před hrozícím nebezpečím. Přesto se jeho kletba čas od času vymkla kontrole a pak docházelo ke krvavým masakrům.
Během tří dílů se Hagen setkává s různými čarodějnicemi, vlkodlaky a upíry, kteří mu ztěžují život. Nemenší komplikace mu způsobuje také křesťanská inkvizice, před kterou se musí mít neustále na pozoru.
Tato trilogie rozhodně stojí za to, abyste jí dali šanci. Příznivci fantasy nebudou litovat ;).Žádné komentáře:

Okomentovat