pondělí 15. září 2014

George Orwell: Farma zvířat

Tak po dlouhé době, kdy jsem se přemlouvala k přečtení Farmy zvířat, se mi to konečně podařilo a musím říct, že rozhodně nelituji. Někomu se to možná může zdát hloupé číst něco, co už dnes není tak úplně aktuální, ale podle mě to za to stojí. Je lepší si zjistit o minulosti co nejvíc, a to nejen proto, abychom se z ní mohli poučit, ale už jen proto, že znát svou vlastní minulost může být jen k užitku. Navíc po přečtení Farmy zvířat si možná uvědomíte, že i přesto, že to je satira na situaci, která byla ve světě v nějakých padesátých letech, není to tak úplně mimo mísu ani dnes. Hlavně proto, že vzhledem k tomu, jak dlouho například u nás byly prosazovány komunistické ideologie, můžete se i dnes setkat s lidmi, kteří jakoby vypadli ze stran této knížky, příznačně bych jim mohla říkat "prasata". 
Nechci tu rozvádět nějaké politické debaty o tom co bylo a nebylo lepší a podobné věci (už jen proto, že tyhle řeči mě vždycky dohánějí k šílenství). Důležité je to, co si o této situaci ve světě myslel George Orwell
George Orwell vytvořil tuto skvělou alegorii, která se odehrává na anglické farmě, kde jsou zvířata "terorizována" farmářem Jonesem. A pod pojmem terorizována se rozumí, že musí pracovat, aniž by z toho měli užitek, dostávají málo krmiva a jsou často zabíjeni pro maso. No a jednoho dne přijde takové chytré prase, které začne nabádat ostatní zvířata k revoluci a slibuje jim za to zlepšení životních podmínek a ona, protože jsou hloupá a důvěřivá, se nechají strhnout vidinou lepších dnů, a tak vyženou z farmy všechny lidi a začnou ji řídit sami. Problém je ale v tom, že prasata se krůček po krůčku začínají stavět nad všechna ostatní zvířata a stávají se z nich "privilegovaní".
Aniž by si to kdokoli vůbec uvědomil, životní podmínky na farmě se stále zhoršují, a nakonec se všechna zvířata mají ještě hůř než před revolucí. Bohužel se ale stále nechávají ukolébávat planými sliby prasat, z kterých se mezi tím staly jednoznační vůdci farmy.
Podle mě je až neuvěřitelné, co George Orwell dokázal. Na bezmála sto padesáti stranách popsal naprosto přesně lidskou náturu, ale zároveň to udělal tak nenásilně, že bych ani nevěřila, že je to možné. Ne nadarmo je tahle kniha pořád ve vyučovacích osnovách a na nejznámější citát z ní stále narážíme ve spojení s politikou nebo korupcí.
Kdo z vás by se chtěl podívat na filmovou verzi v originálním znění, tak může TADY.