pátek 19. září 2014

Neil Gaiman: Koralina

Koralina, Koralina. Jméno, které vzniklo z nešťastného překlepu amerického autora Neila Gaimana, a zároveň také jméno, které dnes zná snad každé dítě. Tento název nese také Gaimanova pohádka , kterou vydalo poprvé nakladatelství HarperCollinsPublishers roku 2002 v New Yorku.
Krásnými a tak trochu zlověstnými ilustracemi ji doplnil Dave McKean a těmito ilustracemi se můžete kochat i v českém vydání díla, které má na svědomí nakladatelství Polaris.
Pokud si myslíte, že Koralina je nějaká klasická pohádka s vílami a elfy, tak se vážně mýlíte. Teda, dobře, jedna víla tam je, ale ta je už x set let mrtvá, takže ji nepočítám.
Koralina zkrátka není žádná klasická desneyovka. Vlastně ani nevím, jaké označení by jí sedělo nejlíp, možná něco jako "pohádka pro děti i pro dospělé". Více než milé, je to totiž děsivé. A ve spojení s těmi ilustracemi, no brrr...
Samotný autor tvrdí, že nechápe, kde se v něm vzala inspirace k napsání Koraliny. Jediné, co věděl, bylo, že chtěl napsat krátkou pohádku pro svou malou dceru. A o pár let později, když byla jeho dcera už téměř dospělá, napsal poslední kapitolu fantastického příběhu o holčičce, která projde tajemnými dveřmi v novém bytě do jiného světa plného mluvících zvířat a trpících duší.

Aby mohla těmto duším pomoci, a zároveň zachránit své rodiče ze spárů zlé a tak trochu pošahané čarodějnice, musí vymyslet dokonalou strategii, díky níž by čarodějnici převezla.
Sto padesát stran tohoto "gaimanovsky" vyprávěného příběhu vám uteče jak voda. Pro děti je to příběh plný dobrodružství i přátelství a pro dospělé je to úžasně odlehčující a zábavné čtení. Za sebe mohu říct, že opravdu stojí za to si něco od Gaimana přečíst. Obzvlášť pokud vás v nejbližší době třeba čeká něco stresujícího, tak je to skvělý relax.
Pokud máte děti, můžete jim ukázat film Koralina a svět za tajnými dveřmi. Ten dal dohromady Henry Selick, který se proslavil například režírováním filmu Ukradené vánoce Tima Burtona. Pokud byste se pak na film chtěli podívat i vy sami, tak doporučuji originální znění, protože Koralinu dabuje úžasná Dakota Fanning.
Jako velká Gaimanova fanynka vám můžu ještě doporučit Knihu hřbitova, která je stejně tak originální jako Koralina. O ní jsem sice nepsala článek, ale slibuji, že se zde objeví ještě spousta jiných příspěvků spojených s tímto autorem, chystám se totiž dočíst veškerou jeho dosavadní tvorbu!

ukázka z ilustrací Davea McKeana

   Ukázka
   ... Vpředu se začal vynořovat nějaký tvar, cosi vysokého a impozantního a temného.
   "Spletla ses!" řekla kočce. "Něco tady je."
   Brzy potom to získalo určitější obrysy: byl to tmavý dům, který se před nimi vynořil z beztvaré běli.
   "Ale to je-" vyhrkla Koralina.
   "Ten dům, ze kterého jsi právě vyšla," souhlasila kočka. "Přesně."
   "Třeba jsem se v mlze nějak zamotala."
   Kočka zatočila konec ocasu do otazníku a naklonila hlavu na stranu. "Ty možná, já určitě ne. To se pleteš."
   "Ale jak můžeš od něčeho odejít, a přece k tomu přijít?"
   "Jednoduše. Představ si, jak někdo jde kolem světa. Odněkud vyjdeš a skončíš zpátky u toho."
   "Pěkně malý svět," pokrčila rameny Koralina.
   "Pro ni je velký dost," ujistila ji kočka. "Pavučina musí být jen tak velká, aby se do ní chytila moucha."
   Koralině přeběhl mráz po zádech.