úterý 2. prosince 2014

Gemma Malley: Deklarace smrti

Anglie roku 2140- přesně tam nás zavede britská spisovatelka Gemma Malley ve své knize Deklarace smrti. Od dvaadvacátého století ale nečekejte létající automobily a ultra-smart mobily. Ve skutečnosti je to doba tyranie, nesvobody a nerovnosti, protože, jak už víme, nehledě na to, kolik času uplyne, lidská mentalita, ta se nemění.
Hlavní hrdinkou tohoto podle mého nedoceňovaného YOUNG ADULTS (YA) je mladá dívka Anna Coveyová. Anna bohužel žije ve světě, kde se lidé dělí na žádoucí, kteří mají právo žít navždy a nežádoucí, kteří nemají právo žít vůbec. Ona se bohužel narodila do té druhé kategorie. Správně bychom jí měli říkat Anna Přebytečná. 
Stejně tak jako spousta dalších, i Anna je tedy dítětem systému. Prakticky celé své dětství strávila v ústavu pro přebytečné osoby, kde byla tvarována podle představ těch více šťastných, Vyvolených. Vzhledem k tomu, že byla svým rodičům odebrána do ústavní péče už jako malinká, lehce se přizpůsobila jejich požadavkům a brzy brala svůj pobyt v Grange Hallu jako laskavost, kterou ji Vyvolení tak velkoryse prokázali. Ve věku svých patnácti let by už mohla stát za vzor každému Přebytečnému v Grange Hallu. A taky na to byla náležitě pyšná, dokud do ústavu nepřivedli nováčka, který jí převrátil život vzhůru nohama.
Pokud vás toto shrnutí zaujalo, určitě neváhejte a do Deklarace smrti se pusťte. Jak už jsem řekla, tato kniha je u nás hrozně přehlížená. Přitom jde o skvělé odlehčující čtení. A přesto, že se jedná o futuristický příběh, nemusíte se bát, že by šlo o nějaké přemrštěné sci-fi. Autorka vše popisuje spíš jako realistickou dystopii. 
Samozřejmě, jako všechny knihy patřící do kategorie YA, ani tahle není nijak zvlášť rozsáhlá. Má jen 255 stran, což odpovídá 27 kapitolám. Od prvního vydání z roku 2007 se tohle liší hned v několika věcech. Tou nejdůležitější je změna názvu. Zatímco první vydání se prodávalo pod názvem Přebyteční, tuhle už známe jako Deklaraci smrti (více odpovídá originálu- The Declaration). Další změnou prošla obálka knihy. Design nové obálky je o dost jednodušší. A poslední věc je vazba. Druhé vydání má totiž brožovanou vazbu, což u YA od Fragmentu působí už skoro jako věrná klasika. 
A otevřený konec nám samozřejmě jasně prozrazuje, že budou následovat další díly. Ty jsou zatím k dostání jen v anglickém originále a nesou názvy The Resistance (#2) a The Legacy (#3). 
Pokud vás zajímá, jak se bude dál vyvíjet společný život Anny a Petra, můžete si přečíst oficiální anotace dalších dílů na http://www.gemmamalley.com/books/ .  


Ukázka:
Přebytečná Anna.
Ve skutečnosti je to spíš popis než jméno. My všichni na Grange Hallu jsme Přebyteční. Přebyteční cvičení pro práci. Výkonní Přebyteční.
V podstatě mám velké štěstí, že jsem tady. Dostala jsem šanci, abych napravila přestupek rodičů- když budu pilně pracovat, mohli by mě zaměstnat. Zdaleka ne každý má takovou možnost. V některých zemích Přebytečné zabíjejí. Utratí je jako zvířata.
U nás by to samozřejmě nikdy neudělali. V Anglii nám pomáhají, abychom byli užiteční ostatním lidem.Takže vlastně ani není tak špatné, že jsme přišli na svět. Vybudovali Grange Hall a vychovávají tu personál pro Vyvolené. Proto musíme tvrdě pracovat, abychom projevili svou vděčnost.
RV: Fragment