sobota 24. ledna 2015

Karin Krausová: Marnivá sezóna

Jednou za čas si každý potřebuje udělat chvilku pro sebe a odpočinout si od hektického tempa, s jakým se pohybujeme ve stereotypu každodenních povinností. Připravit si hrnek oblíbeného zeleného čaje, obléct si vytahané domácí tepláky a teplé ponožky a usazení někde v pohodlném křesle, si otevřít příjemnou knihu. Žádnou detektivku ani horor, který by nám ještě víc pocuchal nervy, ale naopak nějakou pěknou oddechovou knihu, která zapůsobí jako balzám pro naší duši. A přesně takovou knihou je Marnivá sezóna od Karin Krausové.
Marnivá sezóna je prvním z několika úspěšných románů této slovenské spisovatelky. Nakladatelství Brána, jejichž vydání jsem četla, zvolilo pro knihu příjemnou růžovou obálku, která okamžitě upoutá váš zrak. Není možné, abyste jí v polici mezi ostatními knihami přehlédli. 
Co se týče rozsahu, může se vám zdát poněkud krátká, ale nebojte se, že by to knize ubíralo na kvalitě. Příběh se odehrává v dost krátkém časovém intervalu, takže 160 stran je podle mě úplně dostačujících. Navíc krátké kapitolky, o v průměru čtyřech či pěti stranách, mají mnohdy za následek, že se kniha snáze a rychleji čte.
Samotný příběh Marnivé sezóny je velice originální a vtipný. Námětem je totiž krize středního věku u žen. Hlavní postavou je padesátiletá Hilda, která se společně se svými kamarádkami snaží za každou cenu vyhnout přirozenému procesu stárnutí. Každá z nich to ale řeší trochu jinak. Zatímco jedna zvolí plastické operace, druhá vsadí raději na botox a solárko a třetí najde pramen mládí v pravidelném sexu s mladšími muži. Marnivá sezóna vám ukáže, jak se může takové rozhodování občas úplně vymknout z rukou. 
Karin Krausová píše naprosto úžasným způsobem a má skvělý smysl pro humor, kterým si mě získala. Rozhodně proto nevidíte její jméno tady na blogu naposledy, plánuji si totiž v nejbližší době přečíst ještě knihu Vesmír je ženatý, který je v pořadí jejím druhým románem, a který má na internetu skvělé recenze. 


Žádné komentáře:

Okomentovat