neděle 4. ledna 2015

Vlastimil Marek: Zen pro každého

Trocha životní filozofie ještě nikomu neublížila, spíše naopak, a právě proto se v poslední době nechávám unášet takovými knihami jako je třeba právě Zen pro každého.
Tato kniha vyšla jako soubor kratičkých kapitol, které byly původně pouze obsahem internetového blogu pana Vlastimila Marka a hlavním důvodem bylo samozřejmě, podělit se o tyto názory a postřehy s širším publikem.
Na bezmála dvou seti stranách vám autor přiblíží podstatu zenu jako takového a zároveň vás poučí o tom, jak ho můžete začít využívat i ve svém vlastním životě tak, aby vám přinášel radost a mír.
Jak už jsem řekla, kniha se skládá ze spousty krátkých kapitolek, takže je velice těžké stručně popsat téma, kterým se zabývá. Můžete zde najít spoustu zajímavých postřehů ze všech oblastí každodenního života- od problémů v komunikaci, přes neustálé "polidšťování" okolního světa až třeba po způsob, jakým funguje naše nervová soustava.
Mým osobním favoritem je kapitolka s názvem Problém slov, která se mě asi nejvíce dotkla, protože jsem v ní naprosto viděla svůj vlastní život. U nás doma jsou totiž takzvaná "slovní nedorozumění" na denním pořádku.
Za veliké plus u této knihy považuji lehkost s jakou je psaná. Autor nezabíhá do přílišných detailů či odborností a nezapomíná text proložit tu a tam zkušeností ze své praxe, nebo nějakým vtipem.
Jediné, co mi snad trochu ubralo na celkovém dojmu z knihy je to, že jsem ji četla naráz. Dokážu si klidně představit, že bych si z jednotlivých kapitol vzala víc, kdybych je četla v podobě jednou za čas publikovaných příspěvků na autorově blogu.
Pokud vás tato kniha zaujala, můžete ji dohledat na webových stránkách nakladatelství Metafora. Další publikace a informace o autorovi samotném, najdete přímo na jeho internetovém blogu ZDE.

Ukázka:
Zatímco ke kdejaké teflonové pánvi a halence, natož k televizi nebo mobilu, dostanete návod k použití či údržbě, sami k sobě jsme nedostávali a bohužel stále nedostáváme nic. Chcete-li řídit automobil, natožpak továrnu nebo nemocnici, musíte složit zkoušky, vystudovat vysokou školu či uspět v náročném výběrovém řízení. Pro role politiků, matek a otců však společnost žádné útočiště neposkytuje. Pro každou počítačovou hru, a tím spíše k ovládání počítače či mobilu, musíte mít přinejmenším návod, nebo ještě lépe tlustý manuál. Pro zacházení s vlastním mozkem a tělem donedávna nic takového neexistovalo.
To se ale začíná měnit.
...    RV: Metafora