neděle 15. února 2015

Nicci French: Zlé pondělí

   Knihu Zlé pondělí vydalo z originálu Blue Monday nakladatelství Argo. Pod pseudonymem Nicci French se ukrývají Nicci Gerrardová, autorka spousty a spousty knih jako je například Zimní dům, a spolu s ní její manžel Sean Frenche.
   Zlé pondělí nás zavede do předvánočního Londýna, kde se mladá psychoterapeutka Frieda Kleinová zaplete do vyšetřování únosu malého chlapce. Při jednom z běžných sezení si totiž uvědomí, že by její nový pacient mohl být v jeho zmizení zapletený. Frieda to ale řeší tak trochu po svém, například tím, že na něj aplikuje psychoterapeutické metody, a nebo konzultacemi s jejím polským přítelem Josefem, který je v celém příběhu tak trochu za troubu, který skáče, jak všichni ostatní pískají.
   Jinak má ale Zlé pondělí všechno, co byste od dobrého krimi příběhu mohli čekat, je plný napětí a neočekávaných zvratů a konec je naprosto nepředvídatelný.
   Na druhý díl série, Ztracené úterý, nás nakladatelství Argo nenechá dlouho čekat. Vychází totiž už 24.2.2015, a my se tak můžeme těšit na další z Friediných případů.

Ukázka:
Nejlepší jsou ty stydlivé, co se bázlivě usmívají a chvěje se jim spodní ret. Ty, co se jim stýská po mamince a co sedí v zimě a vlhku na schodech, dokud nepřijde učitelka a nedonutí je vstát a běhat s ostatními. Potřebuješ, aby dychtily po pochvale, aby poslouchaly. Pak je můžeš formovat.
Jeden klučina sedí na nízké dřevěné houpačce, a čeká, až se někdo posadí na druhý konec. Jenže nikdo nepřichází a on tam pořád sedí sám. Nejdřív se vesele usmívá, potom mu úsměv na tváři pomalu tuhne. Rozhlíží se. Vidí, že ostatní děti na něj koukají, ale houpat se s ním nechtějí, Zavolá na jednoho kluka, ale ten si ho nevšímá. 
Ten by se možná hodil. Musíš vědět, co chceš, ale zároveň musíš opatrně. Je jedno, jak dlouho to bude trvat. Čas nehraje roli. 


Žádné komentáře:

Okomentovat