pátek 29. května 2015

Moliére: Zdravý nemocný

Moliéra, francouzského dramatika období sedmnáctého století, jistě nemusím nijak představovat. Určitě znáte jeho divadelní hry ze školy ze seznamu povinné četby, na kterém se určitě objevují jména jako je Lakomec, Tartuffe neboli Pokrytec a nebo právě třeba Zdravý nemocný.
Zdravý nemocný (v originále Le malade imaginaire) je hra o pouhých 114 stranách, s prologem a 3 dějstvími se třemi mezihrami. Premiéru měla v roce 1673 a byla to poslední hra, v které si Moliére sám zahrál, protože při jednom z představeních se zhroutil v záchvatu kašle a za velkého potlesku byl odnesen domů, kde o pár dní později zemřel.
Co se tématu hry týče, řekla bych, že jde hlavně o Moliérovu kritiku tehdejšího lékařství. Podle něho lidé příliš důvěřují lékařům a neuvědomují si, že jim vsugerovávají imaginární nemoci, aby jim pak mohli poskytnout nákladnou léčbu, po níž jim s největší pravděpodobností bude ještě hůře. To by se koneckonců dalo v mnohých případech říci i dnes.
Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, protože Moliére většinu svých myšlenek vyjádří na rovinu, i v této hře je skrytá symbolika, a to hlavně ve spojení se jmény postav. Například jméno Arganovy ženy Beliny může mít původ ve slově bélin, které znamená beránka, a nebo ve slově béliner, což znamená podvádět. Díky této dvojsmyslnosti můžeme zpočátku na Belinu pohlížet téměř Arganovýma očima a vidět ji jako milující ženu, a tu podvodnici v ní odhalit, až když ji nachytá služebná Tonička.
Naneštěstí ale spolu s překladem některá jména ztrácí svůj význam, a proto si vážně pochvaluji vydání Zdravého nemocného od nakladatelství Artur, kde ke konci každé doplnili široké spektrum informací jak o historickém pozadí této hry, tak o životě autora a nebo právě i o této chybějící symbolice.
Jediné, co se mi na této hře nelíbilo, je ta část, kde se dohadují Argan s Beraldem o lékařích a poměrně dlouho tam probírají přímo Moliérův názor na ně. Uznávám, že v hrané formě to muselo působit komicky, že Argan hraný Moliérem kritizuje Moliéra, ale v současné době, kdy už se ta hra natolik změnila a roli Argana ztvárnilo na tisíc herců, mi to přijde už trochu zvláštní.
Doufám, že jsem vám tímhle krátkým článkem dodala trochu inspirace k přečtení Zdravého nemocného, a nebo snad alespoň pár nových informací.

Ukázka:
Berald: Tak co, milý bratře? Jak se ti vede?
Argan: Ach, špatně, bratříčku, špatně!
Berald: Cože? Špatně?
Argan: Moc. Cítím takovou slabost, že to je skoro k nevíře.
Berald: To je věru mrzuté.
Argan: Jsem jenom taktak s tebou mluvit.
Berald: Přišel jsem za tebou, bratře, abych ti nabídl pro svoji neteř Andělu ženicha.
Argan (nadskakuje na svém křesle, silně rozzloben): Ach, nemluv mi o té ničemnici, bratříčku! Je to taškářka. Nestoudná, drzá holka a já ji dám hned zítra do kláštera.
Berald: Ach, výborně, bratře. výborně! Jsem rád, že nabýváš znova poněkud síly.
...