sobota 6. června 2015

Laurent Gounelle: Den, kdy jsem se naučil žít

Po delší době mám pro vás opět recenzi na knihu, která není pouhým příběhem v deskách. Laurent Gounelle vás totiž, jako psycholog, spisovatel a troufám si říct i filozof, touto knihou donutí zamyslet se nad vaším každodenním životem a nad sebou samými.
Zároveň vás v těchto dvaačtyřiceti kapitolách nechá nahlédnout do principů své vlastní životní filozofie a odhalí veškeré neduhy, kterých se my, lidé (nejen) jednadvacátého století, tolik dopouštíme.
To všechno najdete v příběhu hlavní postavy, Jonathana. Ten je zpočátku úspěšným pojišťovacím agentem ve firmě, kterou spoluvlastní se svou bývalou ženou a přítelem. Jeho život je koloběhem práce, vyzvánějícího telefonu a pravidelných návštěv jeho sedmileté dcery. To všechno ale skončí ve chvíli, kdy mu na procházce po molu cikánka vyvěští z dlaně brzkou smrt.
Jonathan je otřesený. S vidinou toho, že se nedožije ani konce roku, si začíná uvědomovat svojí dosavadní bláhovost a pomíjivost věcí, na kterých mu celý život záleželo. Ve chvíli, kdy se přestane litovat, si uvědomí svoje nově nabyté priority a snaží se stát lepším člověkem. Člověkem, který má čas na své dítě, který nelpí na hodnotách, jenž mu vštípila společnost, a kterému není jedno, jak se chová ke svému okolí.
V této části nás autor seznámí s Jonathanovou tetičkou Margie, která v tomto příběhu vystupuje jako duchovní rádce a Jonathanův mentor. Stejně jako jsme zvyklý ze spousty náboženských a filozofických textů, i scény, kde vystupuje Margie se vyznačují dlouhými monology. V žádném případě ale nejsou nudné nebo zbytečné, protože Margie tady zastupuje právě samotného autora a jeho pohled na svět, a jsou to právě její monology, které nás nutí k zamyšlení.
To, jak to s Jonathanem nakonec dopadne, vám samozřejmě neprozradím, ale můžu vám už dopředu říci, že ukončení této knihy je naprosto geniální. A teď nemluvím o ději, nýbrž o struktuře příběhu. Hrozně se mi totiž líbí, jak autor po vytvoření několika zdánlivě nepodstatných vedlejších dějových linií, nakonec všechny svede dohromady a vytvoří tak absolutně zadostiučiňující rozuzlení. A to všechno dokáže i přesto, že ponechá otevřený konec. To se skutečně dnes už jen tak nevidí.
Pokud byste si tedy chtěli knihu přečíst, můžete si ji koupit například u Megaknih.cz, kde je právě v nabídce se šestadvaceti procentní slevou. Dále tam můžete najít i Gounellovo další bestsellery jako například Muž, který chtěl být šťastný, Filozof, který nebyl moudrý a nebo Bůh chodí po světě vždycky inkognito. Já osobně jsem u této knihy rozhodně neskončila, takže se můžete těšit na další příspěvek podobného rázu.

Ukázka:
Zmatek, ve kterém se nyní ocitl, ho dovedl až ke zpochybnění své dosavadní existence. Jaký má vůbec smysl takhle žít? V jednom kuse pracovat, potýkat se s překážkami a těšit se na víkend, aby v obchodech uspokojil těch pár tužeb, které se společnosti podařilo v něm probudit, a vzápětí pocítit nepatrnou satisfakci, která hned zase vyprchá? A pak zase do práce, aby mohl další víkend pokračovat? Je snad život pouhým střídáním tvrdé dřiny a nicotných pomíjivých potěšení?"Bůh se směje lidem, kteří litují následků, jejichž příčiny milují."RV: MegaKnihy.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat