neděle 9. srpna 2015

Daniel Goleman: Síla lidskosti

Už teď, na začátku tohoto článku, vím, že recenze na tuto knihu se mi bude psát právě tak snadno, jako se mi kniha vybírala. A stejně tak se na tuto recenzi i těším, protože vím, že mám hodně o čem psát, a že si nemusím lámat hlavu s žádným zaobalováním kritiky.Stejně jako Emoční inteligence, kterou jsem od Golemana četla jako první z jeho knih (viz. ZDE), i Síla lidskosti je totiž stručná, jasná a zajímavá, a není nic, co bych jí mohla vytknout.
V originále tohle dílo nese název "A Force for Good" a obsahuje (jak můžete vidět na obálce českého vydání) shrnutí vizí současného čtrnáctého dalajlamy Tändzina Gjamccha pro budoucnost našeho světa- pro záchranu lidskosti a záchranu naší planety.
I přesto, že si jako čtenáři můžete povšimnout, že myšlení tohoto duchovního vůdce se oproti tomu našemu výrazně liší, vzhledem k odlišným životním podmínkám a zkušenostem, které my oproti němu postrádáme, mu ale určitě všichni dáte za pravdu, co se týče alespoň těch základních ekologických otázek. Koneckonců nějaké to ekologické povědomí už je dnes samozřejmostí úplně všude ve světě.
Spolu se zamyšlením nad sebou samými nám dalajlama prostřednictvím Golemanových slov přináší také spoustu zajímavých a dojemných příběhů ze všech koutů světa, kde jsou téměř vždy hlavními tématy odpuštění, soucitnost a nebo píle změnit svět. Například příběh Richarda Moorea mě velice oslovil. To, že by celoživotně zmrzačený člověk dokázal odpustit člověku, co mu postižení způsobil, je pro mě naprosto nepředstavitelné.
Také na mě velice zapůsobilo, o kolika lidech se Daniel Goleman v knize zmiňuje jako o dalajlamových "blízkých přátelích", ať už jde právě o Richarda Moorea, amerického psychologa Paula Ekmana, nebo třeba o našeho prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. S mnoha z nich se navíc čtrnáctý dalajláma, i po letech a při svém plném rozvrhu, pravidelně stýká.
Toto všechno, co jsem zde vyjmenovala a mnohem víc najdete na pouhých 198 stranách Síly lidskosti od Golemana. Pokud vás kniha zaujala, můžete si o ní přečíst více a nebo si jí zakoupit na stránkách nakladatelství Metafora. Navíc, pro ty zvědavější z vás, přidávám odkaz na webovou doménu Join a Force for Good (ZDE), kterou dalajlama přímo podporuje, a která má za cíl podporovat šíření dobrých skutků po celém světě. Prostřednictvím této domény pak můžete svůj dobrý skutek sdílet na různých sociálních sítích a vyzývat tak své přátele ke konání dobra.

     "Každý z nás může být silou sloužící dobru."
RV: Metafora

Žádné komentáře:

Okomentovat