čtvrtek 7. dubna 2016

George Orwell: 1984

"Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost."


Nedávno jsem narazila na článek, který shrnoval dojmy z knihy 1984 a udával důvody, proč by si ji každý čtenář měl přečíst. To mně opravdu zamrzelo, protože jsem zrovna měla knihu rozečtenou a plánovala jsem přesně takový článek. Nicméně, kdo dřív přijde... Proto jsem se rozhodla, že se pokusím sepsat něco podobného, ale pokusím se to zkrátit alespoň na krátký přehled toho, proč se mně osobně tolik líbila a proč by si ji podle mě měl každý přečíst.
Pokud nevíte o čem kniha je, jde o antiutopický příběh britského autora George Orwella. Jeho děj se odehrává ve fiktivním politickém systému naprosté totality, kterou Orwell vytvořil jako varování před zranitelností poválečného světa. 
Po druhé světové válce totiž Anglii ovládlo pozitivní myšlení a radost a Orwell byl jeden z mála lidí, kteří zůstávali na pozoru. Jeho svět proto ukazuje čtenářům, co by se mohlo stát, když si jako národ poleví na ostražitosti a stane se tak zranitelným. Úplnou špičkou jím vytvořeného systému je tzv. Velký bratr, který je podporován Stranou. A jak jistě víte, podle známé fráze či bývalé reality show- Velký bratr všechno sleduje. Tento svět je tedy maximálně nesvobodný a hlavně se zaměřuje na manipulaci s lidskou psychikou. 
To je koneckonců jeden z důvodů, proč vám doporučuji si knihu opravdu přečíst, protože skvěle prostřednictvím fikce zachycuje lidskou podstatu, a to jak funguje davové myšlení, naše omezená paměť a naprostá důvěra.  Pokud máte rádi psychologii, tak se vám kniha bude určitě líbit. 
Co se týče historie, tak vám kniha má ale také co nabídnout, o tom není pochyb. Dozvíte se například to, jak lidé v Anglii v 50. letech vnímali socialismus, který touto dobou získával na obrovské síle a trochu pozměňoval svou formu a strategie z těch prvotních zásad jako byly rodina a blaho střední třídy. 
Pokud jste fanoušci moderních technologií, bude vás tato kniha určitě také zajímat, a to proto, že tento příběh z padesátých let se snaží zachytit technologický vývoj, jak si ho Orwell za třicet let představoval. Samozřejmě, všichni vnímáme vývoj technologií jako něco, co probíhá velice rychle, ale ve skutečnosti to tak rychle nejde. Proto některé Orwellovi "vynálezy" a nápady trochu předběhly dobu, nicméně je neskutečně pozoruhodné, jak se trefil. Těžko říci, jestli náhodou vlivem této knihy neinspiroval generaci vědců, aby jeho plány uskutečnili, stejně jako to bylo s Da Vincim. Přesto ale doufám, že jeho nápad s televizními obrazovkami, které sledují své okolí, se jen tak neuskuteční. 
A věřte nebo ne, dokonce i z pohledu jazykotvorby a morfologie má kniha co nabídnout, Orwell totiž vytvořil univerzální jazyk, kterému říká newspeak, a jeho prostřednictvím nám představuje spoustu termínů, jejichž význam je vždy vysvětlen, ale dá se odvodit už ze samotného slova. Newspeak je velmi podobný angličtině a nová slova většinou vznikají složením několika dalších. Některá taková slova nám mohou pak připadat naprosto absurdní, například shrnují události tak komplexní, že se zdá být zvláštní, že se toto musí shrnovat do jednoho slova. Nicméně toto je Orwellův způsob, jak nás upozornit na velice častý výskyt stejné situace. Pro zapálené lingvisty bude tedy toto také zajímavé čtení.
A v neposlední řadě musím také uvést to, že tato kniha je velice populární mezi mladou generací, protože trochu připomíná všechny ty fiktivní příběhy, které u nás ovládají knižní trh. Má to nejenom zajímavou zápletku, všudypřítomné napětí, ale hlavně tolik chtěnou originalitu, když přijde na tvoření samotného světa. A konečně, dočkáme se samozřejmě i zakázané lásky, a ta ještě nikdy žádný příběh nezkazila. 
Ne nadarmo proto tato kniha patří mezi klasickou literaturu, která se uvádí už na základních školách. Jak možná víte podle mé recenze na Zvířecí farmu, Orwell je můj oblíbený autor,  takže doufám, že vás tento "krátký" článek alespoň trochu inspiroval k přečtení této knihy. 


“válka je mír,

 svoboda je otroctví,

 nevědomost je síla.”