středa 8. června 2016

Stephen King: Finders Keepers (Právo nálezce)

Někteří čtenáři Kingových knih si často stěžují na opakující se podobnosti mezi náměty jednotlivých románů, já naopak toto brala vždy s nadsázkou, a tak trochu jsem to považovala za Kingův záměr. Za jeho podpis. Za něco, čím se rozhodl lišit.
I toto volné pokračování díla Mr. Mercedes obsahuje některé takové podobnosti. I když tentokrát není spisovatel hlavní postavou, je rozhodně stěžejní postavou celého příběhu. Jednou z hlavních postav je nicméně Morris Bellamy, zločinec, recidivista, který nám ale připomíná jinou postavu, se kterou jsme se již kdysi setkali. Jde o postavu Misery, bláznivé fanatické ženy, která se rozhodla vzít osud své oblíbené knižní série do vlastních rukou tak, že využila situace a unesla jejich autora, který pak musel tvořit příběh tak, jak mu ona diktovala. Na rozdíl od ní, byl Morrisův plán jaksi krátkodobější a praktičtější, protože jeho mysl nebyla zakalená šílenstvím tak jako její.
Najal si dva kriminálníky a společně s nimi se vloupal do domu svého oblíbeného autora Rothsteina. Kromě toho, že ukradli pár věcí, si také Morris s panem Rothsteinem sedl a téměř v klidu mu vysvětlil, že to, jak ukončil svoje romány, je nepřijatelné. Podle Morrise je takový čin neodpustitelný a jediné adekvátní řešení, které dokáže vymyslet, je kulka do hlavy.  Stejný osud jako Rothsteina pak čeká i Morisovi komplice.
Přestože je v denících ukrytá naprosto stěžejní část příběhu, Morris se nikdy nedostane k tomu, aby si je přečetl. Namísto toho se deníky dostanou vlivem nepředvídatelných událostí do rukou dospívajícího Petea, a to společně s ještě větším překvapením. Jemu i celé jeho rodině tento šťastný nález změní život od základů.
Jestli už si říkáte, že tohle zní zajímavě, tak si k tomu ještě přidejte úžasný styl Kingova psaní. Já osobně zbožňuji, jak nahlíží do myslí všech svých postav a vykresluje pak věrně jejich motivy. To nicméně říkám pokaždé. Co se týče napínavých scén, tak ani není třeba nijak rozvádět, že King je profesionál pokud jde o budování napětí.
Toto vydání, které vidíte na fotce, je anglický originál z Englishbooks.cz a je vázán v paperbacku, který je díky své velikosti ideální na cesty. Jediným problémem může pro některé z vás být menší velikost písmen. Pokud má někdo trochu problém s očima- jako třeba já- může být náročné vydržet u čtení po delší dobu. Jinak knize nemám absolutně co vytknout. Pokud vás recenze zaujala, podívejte se ještě třeba na oficiální stránky Stephena Kinga, kde je k dispozici spousta zajímavých informací nejen o této knize, ale i o dalších jeho románech, nebo zkuste stránky Englishbooks.cz, kde najdete například oficiální anotaci.


Ukázka:
"You created one of the greatest characters in American literature, then sh*t on him," Morrie said. "A man who could do that doesn't deserve to live."
The anger roared back like a sweet surprise. "If you think that," John Rothstein said, "you never understood a word I wrote."
Morrie pointed the pistol. The muzzle was a black eye.

RV: Englishbooks.cz


Žádné komentáře:

Okomentovat