pátek 29. července 2016

Giles Milton: Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku

Říkali jste si někdy, jak je historie, tak jak jí známe, černobílá? Jak jsou hodiny dějepisu na střední škole nudné a plné nic neříkajících jmen a čísel? Giles Milton dal knihou Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku historii zcela nový rozměr. Místo zbytečného omílání informací, které už všichni známe nazpaměť, sepsal knihu plnou těch méně známých a pro změnu také zajímavých informací o významných událostech a osobách.
Věděli jste například, že Hitler bral amfetamin, kokain a nebo, že měl problémy s erekcí? Nebo, že se jeden člen posádky Titanicu zázračně zachránil díky dvěma flaškám whiskey v krvi? Že ne? Tak Giles Milton vám o tomhle a o mnohém dalším povypráví na celých 180 stranách jeho nové knihy.
Zajímavá fakta rozdělil celkem do sedmnácti částí podle tématu jako jsou například příběhy o ženách v přestrojení, či legendární příběhy o hrdinných zvířatech. Tyto části jsou pak rozdělené v průměru po třech krátkých příbězích, které jsou vyprávěny ve třetí osobě.
Protože jde o skutečně zajímavá fakta, nejen, že je kniha velmi čtivá, ale myslím si, že dokonce zabaví všechny typy čtenářů. Já osobně jsem nejvíce hltala fakta o druhé světové válce a dozvěděla jsem se v tomto směru pár nových věcí. Například jsem neměla ani tušení, kdo byla Irena Sendlerová, která během války zachránila ve Varšavě 2500 židovských dětí. Tato neuvěřitelně statečná žena si prošla za svoje činy nelidským mučením a pak byla zachráněna právě židovskou obcí před jistou popravou. Navzdory svým hrdinským činům, zbytek svého života prožila skromně a nehlásila se o žádné zásluhy. Byla nicméně nominována na Nobelovu cenu za mír, tu ale bohužel nedostala.
 Giles Milton vybral skutečně to nejzajímavější z historie a naplno využil svůj skvělý vypravěčský talent. Díky jeho stylu se tak občas může čtenáři zdát, že příběhy jsou smyšlenou fikcí, tak věrně dokáže události popisovat. Když mě osobně přepadly pochyby, chtěla jsem si projít a ověřit zdroje, z kterých autor čerpal, bohužel je ale nikde v knize neuvádí. To je proto asi tak jediná věc, na kterou bych si v tomto článku chtěla trochu postěžovat.
Jinak je kniha Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku jen jednou z publikací v projektu Fascinující poznámky z historie pod čarou. Další kniha má vyjít na podzim roku 2016 a údajně ponese jméno Když Lenin přišel o rozum a Churchill porazil ovci. S největší pravděpodobností bude mít český překlad opět na svědomí nakladatelství JOTA. První knihu z projektu si ale můžete zakoupit klidně hned teď na e-shopu knihkupectví Martinus, konkrétně TADY v hardbacku a TADY jako e-knihu. Pokud jste Miltonovy fascinující poznámky už četli, napište mi váš názor do komentářů, jsem zvědavá na vaše postřehy.Ukázka:
Dobré je nezavírat těsně před srážkou oči, abyste neminuli cíl. Mnozí narazili s plně otevřenýma očima. Povědí vám, jakou legraci přitom zažili.
-Instrukce pro piloty kamikadze v druhé světové válce (Kamikadze, Albert Axell a Hideaki Kase)
RV: Martinus

Žádné komentáře:

Okomentovat