pondělí 9. ledna 2017

William Morris: Příběh o Třpytivé rovině


Přemýšleli jste někdy, kdo byl tím prvním průkopníkem žánru fantasy? Já ano, a při takových úvahách moje mysl nikdy nedosáhla dál než k J. R.R. Tolkienovi do dvacátého století. Pravda je ale taková, že základní kameny fantasy byly položeny již o téměř století dříve a jedním ze základních děl tohoto období, u něhož i sám Tolkien hledal inspiraci, byl právě Příběh o třpytivé rovině (v originále The Story of the Glittering Plain).
Jeho autor William Morris byl českému čtenáři dosud známý jen díky jeho socialistické utopii New from Nowhere (Novinky z Utopie čili Věk práce, 1926). Byl ale zároveň jeden z prvních autorů, kteří začali svoje díla zasazovat do naprosto fiktivní scenérie. Bohužel, jeho romány, i když jsou tak zásadní a ve světě velice oblíbené, se k nám dostaly až prostřednictvím speciální edice nakladatelství Černý drak, a to na konci miulého roku.
Díky tomu, že kniha byla poprvé publikována již na konci 19. století, jsem měla velký strach o to, jak dopadne český překlad. Naštěstí mě ale velice mile překvapil, protože skvěle vyvážil autentičnost se srozumitelností. Abych byla konkrétnější, zůstaly zachovány mnohé archaické výrazy, ale text je stále naprosto srozumitelný, a to i pro mladší čtenáře.
A autentičnost byla kromě jazykových prostředků také podtržena černobílým designem obálky a propracovanými černobílými ilustracemi, které otvírají každou z krátkých kapitol.  Příklad takové ilustrace, která mě mimochodem vážně pobavila, můžete vidět na fotce.
Příběh samotný připomíná klasickou středověkou romanci s hlavním hrdinou, který se potýká s mnohými nesnázemi jen, aby zachránil svou vyvolenou snoubenku. Mladý Hallblith z rodu Ravenů je ukázkový hrdina, nebojácný, krásný a pro lásku je ochoten zemřít. Když se tedy dozví, že jeho snoubenka byla unesena, neváhá ani chvíli a okamžitě se vypraví na cestu.
Samotný příběh není příliš bohatý na děj, ale je to velice příjemné čtení. Přesto, že je Morris poněkud stručný ve svém vyprávění, jeho popisy krajiny jsou i tak velmi barvité. Jen nezabíhají do zbytečných podrobností, což já osobně považuji za velké plus.
Jsem opravdu vděčná nakladatelství Černý drak, že se rozhodli tuto knihu vydat a doplnit tak obrovskou mezeru fanouškům fantasy jako jsem já. Já mám pro Morrise připravené čestné místo na poličce vedle svých oblíbených spisovatelů fantasy jako jsou třeba Michael J. Sullivan, Peter V. Brett či Paolini. Pokud ji chcete i vy přidat do své knihovny, je k dostání například ZDE. Více informací o knize najdete na webových stránkách Černého draka.
Pojď ke mně, lásko, nastal nám čas bez starostí,
daleko smrt, nesnáze a daleko jest strach,
odpočineme si v té zemi plné blaženosti,
v překrásných dnech a nekonečných hrách.


RV: Černý drak

Žádné komentáře:

Okomentovat