středa 15. března 2017

Jack Kerouac: On the Road (Na cestě)

"If you drop a rose in the Hudson River at its mysterious source in the Adirondacks, think of all the places it journeys by as it goes out to sea forever- think of that wonderful Hudson Valley."
Člověk, který svým přístupem k životu ovlivnil masy čtenářů. Kniha, která je inspirovala, aby opustily bezpečí domova a vydali se na cestu do neznáma. Se špatnýma botama, do kterých teče, s nedostatkem financí a s pocitem, že každý den může být ten poslední, a proto by se měl užít do poslední kapky. Tohle všechno Kerouac dokáže s obdivuhodnou lehkostí.
Jeho On the Road je vyhlášená klasika a minimálně v Americe není známější cestopisná kniha. Kerouac se díky ní proslavil jako tulák a požitkář, protože přesně tak se v této autobiografické knize prezentuje skrze hlavní postavu Sala, který ho má reprezentovat. Společně s jeho přítelem Deanem Moriartym prožil Sal během svých cest nepočítaně opileckých nocí a spoustu romantických dobrodružství, které Kerouac popisuje do posledního detailu.
Kniha je psána chronologicky a jeho popisuje cestu napříč Amerikou. Díky volnému stylu, jakým je psána, ať už jde o laxní volbu slovní zásoby, či stavbu vět, si dokážu krásně představit, jak Kerouac seděl během těch 35 dní nad knihou, intenzivně se věnoval práci, skoro se ani nesprchoval a jen dával na papír další a další příhody z cest. Což je vážně obdivuhodné, protože touhle metodou napsat kvalitní literaturu nedokáže jen tak někdo, a rozhodně to má svoje kouzlo. Díky nenucenému stylu psaní, připomíná čtení této knihy spíše nahlédnutí do cizího deníku. Je to jako takový necenzurovaný náhled do autorovy mysli, kdy prostě sledujete tok jeho myšlenek tak jak přichází.
Stejně jako Divočina od Cheryl Strayed, i tento cestopis je krásně barvitě popsaný. Kerouac samozřejmě absolvoval svou cestu převážně autem, ale i tak mezi knihami najdeme podobnosti. Například způsob, jakým oba autoři popisují přírodu. Kerouac se možná vyjadřuje poněkud necitelně o dívkách, které v jeho příběhu figurují, nicméně přírodu, tu popisuje nádherně. Tak nádherně, že máte občas prostě chuť vykašlat se na školu, hodit špekáčky do krosny a vyrazit prvním stopem kamkoli JINAM. Jenže ta bakalářka se sama nenapíše, že jo. 
Každopádně v létě, až bude trocha času, vezmu si svůj výtisk Kerouaca s sebou on the road. Mám takové tušení, že při svých toulkách se mi takové čtení bude hodit. Obzvlášť až si budu při balení stanu nadávat, že zas prší, a přemýšlet, proč, že to vlastně dělám, Kerouac by mě mohl k dalším kilometrům trochu namotivovat. A co, že se mi nikdy věci nevejdou do krosny, na tenhle paperback tam ještě místo bude. Třeba místo jídla nebo tak.
Pokud jste taky milovníci přírody a hledáte inspiraci pro letošní sezónu, tak tento paperback v anglickém originále si můžete zakoupit na Englishbooks.cz momentálně s 15% slevou. Je to Penguin výtisk, který byl publikován v sérii Modern Classics. Má 280 stran rozdělených na části a krátké kapitoly a mimochodem, doporučuji nepřeskakovat předmluvu, jejíž autorkou je Ann Charters, která v úvodu odvedla výbornou práci a dokázala ho okořenit spoustou extra zajímavých informací.RV: Englishbooks.cz