čtvrtek 27. července 2017

Barbora Šťastná: Dobrá tak akorát

Pokud sháníte pohodové letní čtení k vodě, zpozorněte. Kniha Dobrá tak akorát je naprosto skvělou volbou pro ženy, které nemají náladu u čtení zrovna příliš přemýšlet, ale naopak si u něj chtějí odpočinout.
Pokud rádi sledujete život blogerek píšících o svých příhodách a nezdarech, tahle kniha vás určitě bude bavit. O to víc pokud jste pravidelnými čtenáři právě autorčina Šťastného blogu. Kniha je totiž psaná formou zpovědí, které jsou obohacené o vtipné metafory a přirovnání.
Hlavním poselstvím této knihy je, že ženy by měly přestat očekávat, že jejich život bude lepší AŽ zhubnou, AŽ si najdou přítele, AŽ se naučí péct chleba, či jakékoli jiné AŽ. Měly bychom si uvědomit, že náš život nikdy nebude dokonalý, a že už ho žijeme. Že tohle je to, co si máme užívat, ne na něco neustále čekat.
Také bychom neměly věřit iluzím, kterými nás okolní svět neustále mate. Dívky na obálkách časopisů jsou ve skutečnosti na kost vyhublé asi jen pět minut než se nafotí fotky, protože jsou dehydrované až běda a jakmile se napijou a najedí budou zas stejně kulaté a nafouklé jako běžní smrtelníci. Nikdo jako dokonalý řidič také neexistuje, ani neomylný rodič, dcera nebo zaměstnanec. Neomylný člověk je mýtus. A Barbora Šťastná se rozhodla své pocity ohledně těchto iluzí sepsat do své třetí knihy.
Kniha je rozdělená na jednotlivé kapitoly zabývající se různými aspekty autorčina života. Vypráví o tom, jaká je řidička, hospodyňka či manželka. Svěřuje se čtenářům se svými mnohdy usměvavými zkušenostmi, které dokazují, že není v ničem nejlepší, ale ve všem je právě tak akorát dobrá. A co je hlavní- je s tím smířená.
Osobně si myslím, že poselství, které se kniha snaží předat jejím čtenářkám, je velice prospěšné a líbí se mi. Nicméně, nejsem si úplně tak jistá, zda to není spíše námět na delší článek, než na knihu o dvou set dvaceti stranách.
S největší pravděpodobností se na mém hodnocení odráží především fakt, že nejsem člověk, který by příliš hodoval tomuto žánru knih a radši si takovéto osobní zpovědi přečtu na internetu někde na blogu či v instagramovém příspěvku, a dočtu je do konce pouze tehdy, kdy mě skutečně zaujmou. Proto věřím, že pro někoho, kdo si opravdu užívá čtení takovýchto vtipných historek, bude tato kniha opravdu ideální pohodové čtení na léto.
Vzhledem k povaze knihy bych ji asi úplně nedoporučovala většině z mužů, které znám, protože si myslím, že by k nim nepromlouvala tolik co k ženám, nicméně proti gustu...
Pokud vás tato kniha zaujala, najdete ji například na webových stránkách Megaknih.cz, kterým ještě jednou děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.


Ukázka:
"Cihlová zeď působí útulněji než dokonale hladký sádrokarton, sukovitá dřevěná podlaha vzbuzuje větší chuť projít se po ní naboso než plovoucí laminát, oprýskaná dřevěná okna hůř těsní, ale máme je radši než plastová eurookna. Pihy na nose, vrásky od smíchu kolem očí a vlasy rozcuchané větrem nás okouzlí víc než dokonale vyžehlené mikádo a obličej vyhlazený botoxem. Nedokonalost je prostě známkou opravdovosti.
Japonci tomu říkají wabi-sabi, což znamená radost z nedokonalosti, nehotovosti, pomíjivosti."RV: Megaknihy.cz