sobota 22. července 2017

Charles Bukowski: On Cats (O kočkách)

Pro fanoušky Bukowskiho, imagismu, volné poezie či cynismu a černého humoru- tuhle knihu si musíte přečíst. On Cats je malá skladná kniha s krásnou zelenou obálkou, kterou svou ilustrací ozdobil sám Bukowski. Jde o sbírku úžasně pojaté poezie o Bukowskiho vztahu ke kočkám a k jejich "osobnostem" jako takovým. Protože, samozřejmě, každá kočka má svůj charakter a Bukowski to skvěle zachytil při popisu svých devíti koček.
Kniha je autobiografickou zpovědí o tom, jak si postupně kočky zamiloval, přesto, že je zároveň nesnášel. Možná to zní nesmyslně, ale až si knihu přečtete, určitě mi dáte za pravdu. Z jeho vyprávění totiž vyplývá, že Bukowski kočky miloval pro jejich odvahu a instinktivní a nespoutané chování, ale jejich temperament ho zároveň otravoval. Jak vypovídá fráze na obálce samotné- "The cat is the beautiful devil"- aneb milujeme je, i když si to nezaslouží.
Básně jsou psané formou vyprávění o různých aspektech kočičí povahy, se kterými se Bukowski kdy setkal. Popisuje své zážitky s kočkami, vlastními i cizími, nalezenými či s příležitostnými toulavými návštěvníky z okolí jeho domu. K tomuto skoro prozaickému stylu básně podle mého krásně sedí volný verš s nepravidelným (čti téměř neexistujícím) rýmem. 
V knize se projevuje Bukowskiho klasický styl otevřený všem emocím a odhalující veškeré myšlenkové jeho pochody. Mluví naprosto přirozeně o sexu či o smrti, bez jakéhokoliv umělého přikrášlování a slovíčkaření a díky tomu často vnáší humor- většinou černý jako kos ve smrtelné křeči škubající sebou v tlamě toulavé kočky- do jinak poněkud vážných básní. 
Kniha je proložená autentickými fotkami, které se vztahují k básním. Můžeme zde vidět kočky, o kterých Bukowski píše, například jeho nejoblíbenějšího Manxe, malého mučedníka a bojovníka, kterého Bukowski obdivoval a vzhlížel se v něm. Incident, kdy byl Manx přejet autem a pak překonal rozsudek jisté smrti, je popsán velice detailně a několikrát za sebou, nejspíše proto, abychom si uvědomili, jak moc tohle poznamenalo Bukowskiho vztah ke kočkám. 
Mou nejoblíbenější básní je asi ta, která nese vševypovídající název "Looking at the cat's balls". Tato báseň je humorná, Bukowski se zde rozepsal o momentě, kdy byl nucen koukat se na kočičí přirození, které mu zaclánělo ve výhledu. Rozepisuje se zde až do extrémních detailů, také přirovnává svoje vlastní přirození k obrazu, který vidí před sebou. Tato báseň podle mě skvěle reprezentuje celou knihu svou absurditou a humorem. 
Pokud vás tato kniha zaujala a rádi byste jí dali šanci- a za to se upřímně přimlouvám- můžete ji najít na Englishbooks.cz. Pokud znáte někoho, kdo má Bukowského rád, tahle krásná kniha v anglickém podání by je určitě moc potěšila jako dárek. Je to vážně příjemné a usměvavé čtení a kniha působí díky designu obálky a malé velikosti vážně pěkně. 

Ukázka:

looking at the cat's balls
sitting here by the window
sweating beer sweat
mauled by the summer
I am looking at the cat´s balls.

It's not my choice.
he sleeps in an old rocker
on the porch
and there he looks at me-
from behind-
hung to his cat's balls.
RV: Englishbooks.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat