sobota 5. srpna 2017

Jo Nesbo: The Thirst (Žízeň)

V pořadí jedenáctý díl ze série kriminálních příběhů o detektivu Harrym Holeovi. Tentokrát se Jo Nesbo vrátil s knihou se zajímavým názvem Žízeň, která se příběhem trochu odklání od příběhu Harryho Holea, nicméně chronologicky navazuje na předchozí díly. V centru dění je tentokrát zpočátku mladá ambiciózní detektivka Katrine Bratt, svobodná zhruba třicetiletá žena, které dělá problémy otevřít se druhým lidem, a která neustále musí bojovat, aby se jí dostávalo náležitého respektu a udržela si autoritativní pozici na svém oddělení. Přesto, že ve vedení první vraždy je Katrine, dočkáme se v příběhu i návratu Harryho Holea, který i když je nejprve skeptický, pozná, že se vrátit musí, když se odhalí spojitost mezi aktuálním a starším případem, který kdysi řešil.
V knize najdeme také střípky z Katrinina života, ovšem hlavní děj se odvíjí kolem inteligentního vraha s velice specifickým způsobem zabíjení. Nejen, že si své oběti důkladně vybírá ale má také speciální nástroje, které mu pomáhají ukojit jeho žízeň po krvi.
Kromě toho, že detektivové pomalu odhalují více informací o vraždách, je na oddělení vražd rozruch ještě z jiného důvodu. Byl sem totiž přeřazen mladý detektiv s výborným hodnocením, který nicméně způsobí nejeden problém narušující průběh vyšetřování.
Styl, jakým Jo Nesbo své knihy píše, zůstává stejný jako vždy, a proto asi není třeba ho příliš detailně popisovat, obzvláště vzhledem k veliké popularitě jeho knih. Všechny své příběhy zachycuje velice realisticky, především díky tomu, že jeho postavy jsou velice komplexní. Stejně tak i v ostatních oblastech je znát jeho důkladnost a pečlivost. Nesbo do příběhu přidává například informace o lokalitách či o aktivitách, které se v příběhu vyskytují a další zdánlivě nedůležité detaily.
Já osobně si Nesbovy knihy užívám právě kvůli dojmu autentičnosti. Nesbo sice spadá do kriminálního žánru, nicméně přijde mi, že se svým stylem naprosto vymyká zbytku autorů. Osobně ho mám velice ráda, a to i přesto, že detektivní příběhy jinak vůbec nevyhledávám a nejsou pro mě ničím zajímavé. Naopak na knihy Jo Nesba se vždy strašně těším a rozhodně není jen tak, že je to autor milovaný čtenáři po celém světě.
Pokud byste chtěli sobě nebo někomu z rodiny pořídit anglické vydání jedenáctého pokračování příběhu o Harrym Holeovi, knihu Žízeň můžete zakoupit například na Englishbooks.cz, a to ve velikém paperbacku jaký můžete vidět na fotce.


RV: Englishbooks.cz


Žádné komentáře:

Okomentovat