pondělí 20. listopadu 2017

Martina Formanová: Povídky na tělo

Tak toto je jeden z těch případů, kdy obálka dokonale vystihuje obsah knihy. Povídky na tělo jsou hravé, barevné a velice zábavné příběhy ze života různých lidí. Některé jsou delší, jiné čítají jen dvě tři strany. Všechny se ale dají velice rychle přečíst a vždy rozebírají nějakou zajímavou lidskou vlastnost.
Prostřednictvím Martiny Formanové nahlédneme do života spousty lidí. Například nám ukáže, jaké to je být luxusní prostitutkou, podváděnou ženou či aspirující zlatokopkou. Stejně tak nás ale zavede i do osudů takových lidí jako jsou senilní důchodci a nebo dospívající děvčata objevující svou sexualitu.
V jejích povídkách se často zrcadlí lidská malichernost, touha po penězích a po vnější kráse. Vše je prezentováno z pohledu různých osob, někteří si svoje špatné priority uvědomují a berou se s lehkostí a nadsázkou a jiní si za nimi zase pevně stojí. Například v povídce Sestry jsme svědky intimní konverzace mezi dvěma staršími sestrami, které si s humorem stěžují na svá stárnoucí těla a na všudypřítomný tuk. 
Lidská interakce všeho druhu a to, jak si navzájem ovlivňujeme životy, je dalším velkým tématem spojujícím tyto povídky. Například příběh s názvem Rivalky zachycuje dialog a myšlenkové pochody manželky a milenky, které se sejdou, aby se nějak vyrovnali s nově nastalou situací. Martina Formanová situaci popsala tak objektivně, že jsem nakonec soucítila s oběma ženami, a dokázala jsem se vcítit do kůže obou dvou. Což si myslím, že je také pocit, kterého chtěla svými příběhy docílit. Vše působí velice objektivně a realisticky, a proto tato sbírka podle mého nese název Povídky na tělo- protože každý čtenář si v nich najde něco, co se ho přímo dotýká a v čem se najde. 
Vzhledem k autentické a nezkreslené povaze knihy bych ji rozhodně nedoporučovala mladším čtenářům. Nejvíce si ji podle mého užijí dospělí, kteří dokáží lépe pochopit komplexnost povídek a prohlédnout za mnohdy vulgární jazyk a sexuální scény. 
Vzhledem k tomu, že povídky jsou na sobě nezávislé a nenáročné na čtení, myslím si, že si tato kniha najde místo v knihovně každého čtenáře. A díky pěkné pastelové obálce se jistě bude na polici i pěkně vyjímat. Knihu můžete zakoupit na stránkách Megaknih ZDE.Ukázka:
Trvá spoustu času, než se posbírají z pláže zpět do hotelového pokoje, a pak vysprchováni a převlečeni vyrazí ven k večeři.
Alice má na sobě bílé lněné minišaty a vlasy svázané do vysokého ohůnku.
"Hele, nepřijde ti, že se mi dělá druhá brada?" zhrozí se pojednou, když míjejí zrcadlo v chodbě k restauraci.
Jakub se na ni ani nepodívá, jen ji konejšivě obejme.
"Tak vidíš, jak férovej je život. Vezme ti pas, a zas ti to vynahradí na bradě."
K čertu se všemi zrcadly, pomyslí si Alice.


RV: Megaknihy

Žádné komentáře:

Okomentovat